Строителството, бизнесът с недвижими имоти и финансовите услуги са секторите, които са сред най-засегнатите от кризата през миналата година и продължават да страдат от нея и в началото на тази.
Това показва секторна разбивка на Националната агенция за приходите за първите три месеца на 2010 г. Добивната индустрия и търговията са в челната петица на пострадалите бизнеси като печалба, а транспортът и селското стопанство са в топ 5 на спада по оборот.
Резултатите - бюджетните приходи, които събира НАП, са се сринали с 843 млн. лв. от януари до март (в сравнение със същия период на 2009 г.), а новорегистрираните безработни са 115 000 души, по данни на НАП.
До 5 май приходната агенция ще събира прогнозите на работодателите за развитието на бизнеса им до края на годината.От тях зависи и дали ще се наложи увеличение на ставката по ДДС от сегашните 20 на 22%.
Преди седмица финансовият министър Симеон Дянков обясни, че ще се направи допитване до бизнеса, преди да се изготви по-точна прогноза за изпълнението на приходната част в бюджета.
Друг показател, който потвърждава тежкото отражение на кризата, са оборотите на фирмите за първите три месеца на 2010-та. От тях се вижда, че във финансовият сектор спадът продължава - минус 24%, в строителството е 22%, 17% - в транспорта и логистиката и 15% в търговията с недвижими имоти.
От предоставените данните става ясно, че в началото на тази година все пак има оживление в някои сектори. Например добивната промишленост е осигурила на бюджета 8 пъти повече приходи от ДДС в сравнение с първите месеци на 2009-та. Това означава, че с подобен обем са нараснали и продажбите.
Миналата година добивният сектор първи усети свиването на индустриалното производство и понижените поръчки за суровини.Друга справка на НАП показва, че спадът на внесените социални осигуровки като цяло е по-слаб от намалението в броя на персонала.
Това означава, че повечето от хората, спасили работните си места през 2009-та, са успели да запазят сравнително и доходите си. В същото време работодателите са избрали първо да съкращават служители и едва след това да "орязват" възнаграждения на тези, които запазват.