Добронамерено, колкото и да харесваме новата коалиция на Кирил и Асен ( Кирил и Методий, както я нарича близък), липсата на политически опит ще е в голяма полза за Статуквото.
Какво имам предвид?
Едно е да демонстрираш управленски умения - които наистина впечатляват с резултати - съвсем друго е да маневрираш в българското политическо блато, за да спечелиш сам мястото си на министър, вместо да си назначен с широк президентски гръб зад теб.
От днешна гледна точка - привиждането на някаква огромна изборна вълна от 30% зад ПППП - показва дълбоко непознаване на политическия пейзаж. (Дано аз греша).
Да речем обаче - че въпреки калната медийна битка, която им предстои - успеят с 30%. Ами това са не повече от 80 мандата. Също е вече известно, че при това положение ДБ най-вероятно ще паднат с около 10 мандата до 25-30, а ИСМВ - няма да влязат. Т.е пак всичко опира до БСП или ИТН.
Както беше и в 46ия парламент.
Има ли я коалицията на почтените?
Идеята че ново правителство може да се сглоби от отделни “почтени” депутати на различни партии също е много наивна.
Всичко по-горе е в хипотезата, че ПППП получи мандат за правителство. А ако получат по-малко от ГЕРБ, ИТН и БСП?
Тогава отказът от коалиция с ДБ сега ще е игра с нулев резултат.
Да, трите сили - ПППП, ДБ и ИСМВ вероятно ще имат сумарно повече гласове поотделно, но още по-вероятно е, че ще имат по-малко мандати при отпадане на ИСМВ, в сравнение с общо явяване. Отделно, заедно явяване ще е заявка за първа политическа сила и мандат за управление. Отколкото поотделно, когато има вероятност всички да са по-малки колела към едно по-голямо от Статуквото при сглобяване на коалиция.
За мен грешките от липсата на политически опит може да повторят провалите на заявките за промяна - както се случи през 2001 и 2017.
Евегений Кънев, Facebook