От днешна гледна точка можем да кажем, че ние сме днес по-малко независими от българите през 1908 година. Въпросът е дали това е добро или лошо. Ние сме част от два пакта – ЕС и НАТО. От една страна това е добре, защото ни предпазва от това да правим грешки. Големият въпрос е как ние защитаваме нашия интерес в рамките на тези общности. Мисля, че българската политическа класа не се е справила толкова добре, колкото нашите съседни държави.
Това коментира пред БНР специалистът по съвременна история професор Искра Баева.
„113 години след Независимостта можем да кажем, че България е независима. Но и тогава този акт е бил един чисто формален акт, който не е засегнал голяма част от обществото, а по скоро за политиците и дипломатите. Защото България тогава вече съществува в продължение на три десетилетия, тя утвърдена и призната като държава. Съединението е вече факт. Независимостта тогава има по-голямо значение за облика на България в международните отношения. Тя не е дата като 6 септември и 3 март“, каза още тя.
„Много по-голям въпрос тогава е – дали след тази дата България може и води самостоятелна външна политика. А тогава точно българските политици правят няколко погрешни решения, които водят две национални катастрофи. Това по точно са решения на княз Фердинанд“, припомни проф. Баева.