”В обозримо бъдеще ще се наложи нов локдаун, може би някъде към 15 октомври. Тогава ще стигнем до около 7 хил. заразени на ден. Пикът ще бъде през ноември-декември, ако не контролираме нищо”, обяви той пред Bulgaria ON AIR и защити мнението, че трябва да влизаме от локдаун в локдаун, докато ситуацията се подобри съществено.
В студиото на "България сутрин" математикът показа графика с броя на заразените по месеци от началото на пандемията. Вижда се пик на заразените на дневна база през септември-октомври 2020 г. и след това контролиран спад.
"От ноември броят на заразените започна леко да се свлича, защото на 25 октомври затвориха всички нощни заведения. От 10-15 декември рязко спада надолу. На какво се дължи това - пълен локдаун от 29 ноември. Спряха училища, детски градини... Всичко зависи от нас, няма фокуси. Започваме да се качваме 10-15 февруари. На 1 февруари пуснаха децата да ходят на детски градини и училища", обясни проф. Кунчев.
През юли-август 2021 г. броят на заразените започва тревожно да се покачва. Според проф. Кунчев причината са "оптималните условия за разпространение на вируса" по Черноморието ни.
"Делта вариантът е много по-агресивен. Изследванията на китайските учени показаха, че 1200 пъти повече вируси има в горните дихателни пътища болен от Делта варианта. Отидохме на морето и се заразихме. Сега децата тръгнаха на училище и няма начин това да не покачи броя на заразените", подчерта той.
По думите му контролирането трябва да се състои в маски и дистанция, но това няма как да се случва изцяло при децата в училище. Математикът цитира изследване в Англия, което показва, че 40% от децата вече са минали някаква форма на коронавирус.
Около половин милион българи официално са се срещали с коронавируса. Според проф. Кунчев обаче те са около 2 млн.