Над 5 години се чуваха обещания, че въглищните централи ще работят до 2060 г. Обещанията бяха използвани години наред и това бе причината да се отлагат действия в посока тези хора да имат перспектива за бъдещето. България изгуби много време в отричане на действителността.
Това заяви пред bTV Десислава Микова от “Грийнпийс България”.
Коментарът й идва на фона на мащабния протест на миньорите, организиран от двата най-големи синдиката у нас - КТ “Подкрепа” и КНСБ. Повод е преходът към зелена енергетика и плановете за затваряне на въглищните централи в обозримото бъдеще. Миньорите обаче са притеснени, че се закриват хиляди работни места, а алтернатива няма.
“Над 5 години се чуваха обещания, че въглищните централи ще работят до 2060 г. Обещанията бяха използвани години наред и това бе причината да се отлагат действия в посока тези хора да имат перспектива за бъдещето. В пъти по-важно е планът, който да застане зад датата. Важно е да се представи поетапен план за извеждане на въглищните мощности. Трябва да има паралелен план за създаване на алтернативни работни места”, коментира Микова.
По думите й има примери в Европа за въглищни райони, извършили успешно преходът към зелена енергетика. Такива примери са Испания и Германия. Там профсъюзите са успели да договорят различни условия като по-ранно пенсиониране на хората в предпенсионна възраст и преквалификация.
“България изгуби много време в отричане на действителността. Не мога да не се съглася, че газът изобщо не е решение. Газовите централи създават много по-малко работни места. Това не е решение за бъдещето и е едно от широко предлаганите фалшиви решения на климатичната криза. Една от причините за кризата в енергетиката е това”, коментира още Микова.
“От години се настоява за устойчиви работни места. Синдикатите на европейско ниво още преди подписването на Парижкото споразумение предлагаха за сериозни мерки и обезпечаване на енергийния преход”, допълни тя.