Сценарий с две възможни дати за затварянето на въглищните централи прие на днешното си заседание Министерския съвет. Преходът към зелена енергетика трябва да се случи най-рано през 2038 г., а най-късно - през 2040 г. Това се случва след протеста на миньорите в центъра на София вчера и постигнатото споразумение между работещите в сектора и правителството.
"Механизмът за фиксиране на тази дата тепърва предстои, на базата на технически анализ. Това, което сме дали, не са три дати, а са две - 38-ма и 40-а година дата, като предпочитаме да е 2040-та. Ако може да е след 40-та на базата на този технически анализ, нека да бъде така, нямаме нищо против и това да защитаваме. Но нека да не си играем с датите и да не плашим хората, защото, включително вчера, хората бяха тук, отпред. Когато хората имат необходимост от яснота, от перспектива в тяхното професионално развитие, не е добре да им създаваме условие да остават с впечатление, че нещо крием от тях и да създаваме едва ли не с три, или пет, осем дати, една непредсказуемост. Напротив! Търсим предсказуемост! Търсим реализация", коментира Стефан Янев.
На срещата вчера стана ясно, че държавно предприятие ще събере съкратените при затварянето на ТЕЦ-овете. Държавното предприятие за конверсия на въглищните региони ще даде възможност държавата да има буферен механизъм за действие, а на хората - да получат сигурно бъдеще и работа, обясни вицепремиерът Атанас Пеканов след вчерашната среща с миньорите и двата най-големи синдиката у нас - КТ “Подкрепа” и КНСБ.
Планът за възстановяване и устойчивост ще бъде внесен утре. По документа е работено интензивно през последните 5 месеца, подчерта премиерът преди заседанието на МС. Планът е обсъждан с 46-ото Народно събрание и със заинтересованите браншови организации.