Достъпът до редица дейности и обекти с обществено предназначение - само със сертификат за ваксинация, преболедуване или отрицателен тест за COVID-19. Алтернативата - ограничения на капацитета и прекратяване на определени дейности.
Това предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев на здравното министерство. По-голямата част от новите мерки обхващат образователната система. Те ще бъдат обсъдени на 18-ти октомври на извънредно заседание, съобщават от Министерството на здравеопазването.
В доклада на Кунчев са обосновани две алтернативни предложения за противоепидемични мерки:
1. Достъпът до редица дейности и обекти с обществено предназначение да се осъществява чрез представяне на сертификат за ваксиниране, за преболедуване, или за изследване с бърз антигенен тест или с PCR, каквато е практиката в редица държави на ЕС. Предлага се това изискване да се отнася до допускането в образователни, обучителни, обществени, социални, културни, развлекателни, спортни обекти и дейности.
2. Алтернативно, ако не се възприеме въвеждането на зелен сертификат, да се определят допълнителни ограничения в капацитета и прекратяване на определени дейности, подробно посочени в доклада.
Отделно от общите мерки, в доклада се предлагат конкретни мерки в сферата на образованието:
Задължително носене на защитна маска за лице за целия педагогически и непедагогически персонал и децата от пети и следващи класове по време на престоя им в учебните заведения. Ограничаване на смесването на деца от различни паралелки, чрез преустановяване на колективни извънкласни дейности. Спортните дейности да се провеждат само на открито.
При достигане на 14-дневна заболяемост над 500 на 100 000 население на общинско ниво да се въвежда обучение в електронна среда по график и недопускане на повече от 50% от паралелките в присъствено обучение. При достигане на 14-дневна заболяемост над 750 на 100 000 население на общинско ниво - преустановяване на присъственото обучение.
При отсъствие на над 20% от учениците от училище и/или поставени под карантина над 30% от паралелките в дадено училище в община преминаване на обучение в електронна среда по график, с присъствено обучение на паралелки с най-малък брой отсъстващи и не повече от 60% от паралелките.