Зелената сделка е шанс за трансформация на българската икономика, смята президентът на ПЕС.
„Бих искал да благодаря на Франс Тимерманс, който направи прави голям жест към България с идването си в София за вчерашния форум за Зелената сделка. Той дойде лично, за да чуе българските тревоги, експерти и институции. Срещна се и с миньори, които естествено са разтревожени за своята работа. Този диалог е закъснял в България и е крайно належащ. Тенденцията в Европа е необратима. Зелената сделка не касае само енергетиката, това е цялостната промяна за това как ние като общество консумираме природните ресурси, как ги управляваме и запазваме за следващите поколения.“
Това заяви президентът на ПЕС и български евродепутат Сергей Станишев в интервю за предаването „Тази събота“ по БТВ.
„Ресурсите на Маришкия басейн са ограничени и при нормална експлоатация ще бъдат изчерпани около 2050 г. При всички случаи ние трябва да се готвим за преход. Има и икономическа логика за това – в момента въгледобивът е тежко субсидиран от всички нас ежегодно. България ще получи много сериозен ресурс – 2.5 млрд. лева за подпомагане на тези региони, преструктуриране и създаване на нови работни места по фонда за солидарност.“
На въпрос за представянето на Плана за възстановяване, Станишев зави, че закъснението е било неизбежно предвид поредицата от избори. „Трудно се работи в такива условия, тъй като правителството трябваше да проведе консултации с политическите сили до съставянето на редовно правителство, което така и не се случи. Мисля, че все пак служебното правителство успя да си свърши работата. Според плана 65% от 13 млрд. лева ще бъдат инвестирани в зелени политики и трансформация на нашата икономика.“
„България трябва да използва Зелената сделка като възможност за модернизация. Нашата икономика е два и половина пъти по-енергоемка от средното за ЕС, защото индустрията в огромната си част използва остарели технологии. Идеята не е да върнем икономиката към състоянието преди COVID-19, а да използваме новите възможности, за да станем по-конкурентоспособни и съответно да повишим доходите.
В много отношения в последните години липсва държавата, която да даде посоката и перспективата. Няма стратегия, която да каже как трябва да изглежда нашият енергиен микс. Трудните решения вечно се отлагат. По време на моя мандат като премиер АЕЦ Белене беше де факто пред стартиране и ако се бяха осъществили намеренията, досега щеше да работи, да произвежда енергия на приемливи цени и по този начин щяхме да изпълним много по-лесно целите за въглеродните емисии.“, припомни Станишев.
Запитан за перспективите за сформиране на правителството след изборите, президентът на ПЕС отговори, че обстоятелствата ще накарат политиците да потърсят диалог, за да се намерят решения на изключително сериозните предизвикателства пред страната ни. „Пред моето правителство имаше голяма национална цел – членството на България в ЕС. Сега отново има предизвикателства и политическите сили трябва да покажат, че са способни да намират решения в името на интереса на България – необходимо е общонационално усилие за зелената трансформация и възстановяването след COVID-19. Трябва да има работещо правителство и парламент, който да приема закони.“
Попитан за третото място на БСП в предизборната надпревара, Станишев посочи, че „големият въпрос е защо след четири години в опозиция БСП загуби близо 600 хил. гласа. Защо не беше припозната като алтернатива? За мен отговорът е, че ние играхме на чужд терен – състезание по традиционализъм и патриотарство с популистки партии. Вместо да развием солидна европейска лява политики и да привлечем хора от центъра – това винаги е било условието БСП да бъде силна в изборите. Надявам се моята партия да подобри своя резултат на изборите. Особено след като президентът Радев направи голяма услуга на левицата, като назначи избори две в едно. Това е голям подарък за БСП, защото социалистите харесват Радев – те ще гласуват за него и ще бъдат много по-мотивирани да отидат до урните заради него. В момента, в който президентът Радев обяви, че той и Илияна Йотова ще се кандидатират, БСП трябваше да даде своята подкрепа. В това отношение пропуснахме много шансове. Тяхната номинация щеше да помогне на резултатите на БСП на предходните два избора тази година.“, отговори президентът на ПЕС на въпрос за кампанията на БСП.
„Румен Радев е президентът, който ще бъде избран от българските граждани. В най-голяма степен от всички политици, той се асоциира исканията за промяна на протеста. Хората видяха слабостта на партиите в последните два парламента и президентът се възприема като гарант за стабилността на институциите в държавата. Другите кандидати са с по-неясни позиции по много въпроси. Ще повторя вота си за Радев, защото той не ме разочарова.“
„В Германия за първи път от 2005 г. има реална перспектива за канцлер социалдемократ, всички шансове са в полза на Шолц и една лявоцентристка коалиция. ПЕС има силно представителство на север – Скандинавия, на юг – Испания и Португалия, сега и в Германия и това дава възможности за леви политики и в Европа, и България.“, добави Станишев по темата за изборните успехи на левицата в Европа.