„Когато започнат да се изследват здрави хора, процентът спада. Това се вижда и лятото, когато сънародниците ни тръгнат за Гърция. Днес положението е следното. Вчера областите в тъмночервена зона бяха 16. Днес има още две области, които са на път да влязат. Базовото репродуктивно число втори ден е над 1.3, което означава, че натискът над здравната система ще продължи. 10 души заразяват почти 14 други.
Във всички 28 области разпространението е дифузно, най-силно е във Видин, София-град, Монтана, Перник”, обясни математикът Николай Витанов.
Според него ориентировъчната граница за налагане на локдаун трябва да бъде 9000 заразени за денонощие. Математикът е на мнение, че с този темп броят на заразените ще стане 9000 до 10-ина дни, а дали ще последва затваряне, щяло да бъде политическо решение.
„Знаете какво очаквам за смъртността. Дори мисля, че в момента ситуацията е по-лоша. Съотношението между регистрираните нови случаи и тези с фатален край е около 4%, което значи, че при 5000 заразени живота си губят 205 души”, добави Витанов.
Той е на мнение, че няма мерки, които да предотвратят случващото се. Според него има два варианта за това какво ще се случи след преминаването на пика. Първият е, ако има мерки и се спазват, той да спадне и да имаме спокойна Коледа. Вторият вариант, по неговите думи, е високо и продължително плато.
„Това, което се знае, е, че антителата, които се образуват в резултат на коронавирусната инфекция, много бързо избледняват и организмът бързо забравя срещата си с който и да е от коронавирусите. Наистина ние познаваме Sars-Cov-2 по-малко от две години и знанията ни са от тогава, но нямаме основания да смятаме, че този вирус ще се различава от останалите. Лекарите, работещи в COVID отделения, са в ежедневен контакт с COVID. Те непрекъснато си гъделичкат имунитета да бъде в достатъчно напрегнато състояние, но това се отнася за хора, които са в ядрото на бурята. Антителата са най-различни видове, а тестове, които са разработени сега, не дават достатъчно достоверни данни, че става въпрос за протективен имунитет”, обясни доц. Николаева-Гломб.
Тя обясни, че това, че антитялото е срещу спайк протеина, все още не означава, че то има вируснеотрализираща активност. Това може да се разбере само в постановката на вируснеотрализираща реакция. Такъв тип изследвания са скъпи, а тестовете, които се използват по цял свят, са „сурогатни” тестове, полезни за епидемиолозите. Доц. Николаева-Гломб е категорична, че няма смисъл от тестовете за антитела.
„Не мога да разбера защо толкова лекари казват да не се ваксинираме, ако имаме високи антитела. Може би защото не са си направили труда да прочетат и да се държат в час в морето от информация за ролята на антителата в имунитета. Те имат своята роля, но няма стандартизиран и валидиран метод, който да каже – това е границата от антитела, при която ти си защитен от преболедуване", посочи още вирусологът.
Според нея от вирусологична гледна точка издаването на сертификат след поставянето на първа доза ще създаде проблем. Тя препоръчва ваксинираните да ограничат контактите си в периода между двете дози и 14 дни след втората.