Фрапантни злоупотреби в Северозападния регион по Оперативна програма ”Иновации и конкурентноспособност 2014-2020” в размер на 24 млн. лева разкри по време на брифинг служебният министър на икономиката Даниела Везиева.
„За периода 2014-2020 година са сключени 2913 договора по проектни предложения на стойност 2 млрд. и 63 млн., от които 930 проекта в Северозападен район, който бе приоритетен през целия програмен период, на стойност 478 млн.“, обясни тя.
„Констатираме, че средствата действително са дадени по утвърдените бизнес планове на всяка една от фирмите, с идеята да подобрим бизнес средата, както и да търсим косвените ефекти за жизнените стандарти на българина. От анализа се вижда обаче, че 1/3 от отчетените нередности /333/, са от Северозападния район. Констатираните нарушения са 94 на брой и са на стойност на корекция 24 млн. лева. Най-много от тези нередности са свързани с провеждането на обществени поръчки и с начина, по който се закупуват средства за активи, както и 9 от тях са свързани с устойчивост на инвестицията“, обясни Везиева.
Тя допълни, че Северозападният регион се ползва с приоритет по тази програма, защото там се отчита най-висока степен на бедност и най-ниско развитие на бизнеса.
„Заради това броят на всички тези нередности ни кара да си мислим, че сме имали доброто желание да променим нещо, но ефектът не е никак добър. Само в IT сектора са установени 42 броя нередности, който по принцип е водещ в нашата страна. Става дума за недопустими практики, като например има фирми, които са декларирали, че работят със софтуер, а реално работят на съвсем други места“, допълни министърът.
„Идеята е да покажем, че държавата се опитва да подпомогне бизнес средата чрез грантовите схеми и иска да вижда ефект от тях. За жалост нито се е подобрил жизненият стандарт, нито е намаляла вътрешната миграция в този район. Ето защо в следващите мерки ще разработим допълнителни мерки, които да бъдат по-опростени и да дават по-добър ефект на контрола“, посочи още Даниела Везиева.