25 октомври се отбелязва като Световен ден на пастата. Денят се учредява от Конгреса на производителите на тестени изделия, който се е състоял в Рим през 1995 година. Тогава 40 производители решават да почетат италианските специалитети.
Докато Световният ден на пастата е създаден през 1995 г., разбира се, има и противоречия около произхода на самата паста. Някои твърдят, че е направена за първи път в Китай през 1200 г., В доклади пък се пише, че древните римляни са създали пастата, използвайки проста рецепта за тесто - само брашно и вода. Други обаче проследяват произхода от 4-ти век пр.н.е - в етруска гробница има изображения на местни жители, които правят ястие, което прилича на паста. Смята се и че президентът на САЩ Томас Джеферсън е донесъл машини за макарони в Америка през 1789 г., заедно с идеята да се приготвят в сметанов сос и сирене. А според някои източници за първи път тестените изделия се появяват в Сицилия през 1154 година.
Тази година празникът е посветен на пастата “ал денте”. Проучване, проведено специално за деня показва, че италианците изяждат средно по повече от 23 килограма паста всяка година
За сравнение - германците изяждат средно около 8 килограма паста годишно, въпреки че това количество се е увеличило до 9,5 килограма по време на пандемията през 2020 г., според Германската асоциация на зърнопреработвателите.
Най-популярният вид паста по света са спагетите.
През 2020 г. около 17 милиона тона тестени изделия са били изконсумирани по целия свят, което е с един милион тона повече от предишния рекорд от 2019 г. и два пъти повече от преди 10 години.
Продажбите през 2021 г. обаче са спаднали с 9,4% в сравнение със същия период на миналата година.
Четири от десет семейства споделят, че започнали да правят паста сами поради факта, че прекарват повече време у дома от началото на пандемията