Европа преживява четвърта вълна на епидемията от COVID-19. Няколко държави обаче отчитат притеснителен ръст на случаите на инфекцията. Масовата ваксинация, оказва се, е нужна, но не и достатъчна, за да се попречи на разпространението на коронавируса, който вирее добре в есенно-зимния сезон. Така държави, които облекчиха противоепидемичните си мерки през лятото, в момента отново обмислят налагането на по-строги ограничения.
На единия край на везната са държавите, които са постигнали висок процент на ваксинирани. Първенец е Португалия, която успя да намали броя на новозаразените, хоспитализираните и смъртните случаи. На тъкмо противоположния край са държави, които в момента преживяват най-лошата си епидемична вълна. С една малка част ваксинирано срещу COVID-19 население са България и Румъния, чиито здравни системи в момента са пред колапс.
Това е рецепта за перфектната буря. Тревожно високи са нивата на хоспитализираните лица.
Според данните броят на приетите в лечебни заведения е пряко свързан с процента на ваксинирани. Страни с висок дял имунизирани срещу COVID-19 отчитат по-малко нови случай на 1 милион население и съответно по-малко починали.
Данните на Politico показват, че в България при 20.9% имунизирани потвърдените случаи на COVID-19 на 1 милион са 597.1, а смъртните случаи са 16.6 на милион. За сравнение - Португалия, която е ваксинирала близо 87% от своето възрастно население, отчита 05 починали на един милион и 74.9% нови случаи на инфекцията.
Същото важи и за настанените в болница. 875.1 на един милион са настанени в болници в България. В Португалия става дума за 29 на милион или 30 пъти по-малко. Интензивните пациенти у нас според същите критерии са 74.2 на милион, докато в Португалия са 6 на милион.
превод и редакция: Джесика Вълчева