Европейският съюз битува в пост Брекзит свят. Великобритания напусна окончателно блока н 1 януари тази година - четири години след референдума на Острова. Това вече започна да се отразява зле на британската икономика, а експерти посочват, че дългосрочният ефект ще е дори още по-лош. В момента обаче се вихри един друг спор. Спор за риба. В него главни герои са Великобритания и Франция.
Риболовната война в Ламанша продължава, а опитите правата да се уредят удрят на камък. Междувременно обаче се появиха обвинения в недобросъвестност, заплахи и дори кратко военноморско противопоставяне през май между двамата съюзници в НАТО. Франция и Великобритания използват всевъзможни икономически оръжия.
Двете държави са пред търговска война, а напрежението ескалира след като британски траулер беше задържан във Франция. Друг бе глобен по време на проверка. Реакцията на Париж бе предизвикана от отказа на Лондон да издаде лиценз на десетки френски лодки, което противоречи на постигната сделка по Брекзит.
Френският премиер Жан Кастекс призова с писмо до председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен Европейският съюз да се противопостави на действията на Великобритания. В писмото се Кастекс настоява Брюксел да даде ясен сигнал, че е в много по-голям ущърб на държавите-членки да напускат блока, отколкото да останат в него.