Към добра развръзка върви казусът с Брънековата къща в град Ямбол. Постройката е паметник на културата, на от години се руши заради нехайство на множеството собственици. В същото време обаче местната управа не може да направи нищо, за да спаси къщата. След години борба община Ямбол най-накрая придоби собствеността й и може да започне реставрация.
Над 20 години знаковата за град Ямбол постройка бе изоставена, а състоянието й се влошаваше. Появи се обаче възможност Брънековата къща да бъде спасена. През месец май тази година общината успя да се свърже с наследниците, а те от своя страна склониха да продадат имота на местната власт за 130 хил. лева. Бе направено и допитване до гражданите на Ямбол. През месец юни на заседание на Общинския съвет предложението бе подкрепено.
Навръх Деня на народните будители е бил подписан договор за покупко-продажба между кмета на Ямбол Валентин Ревански и наследниците на имота.
Брънековата къща е построена в началото на 20 век. Тя е важна част от културното наследство и историята на града. Роденият в Трявна адвокат Петър Брънеков се установява в Ямбол преди да замине на фронта в Балканските войни. Единият от синовете му Любомир, който също е оставил диря в историята на града, е живял в нея до 1995 г. След смъртта на Петър Брънеков в Първата световна война през 1916 г. в къщата остават да живеят съпругата и двамата му сина – Тотю и Любен. Двамата са журналисти във в. “Тракиец”, където на 3 март 1935 година главният редактор Тотю Брънеков публикува девиза на Ямбол, чийто автор е той: “Ида от древността, отивам в бъдещето”. Двамата са и сред основателите на юношеския туристически съюз “Тунджа”.
През 1997 г. къщата е обявена за паметник на културата от местно значение.