България е напълно решена да изпълни ангажиментите си по Парижкото споразумение за климата. Страната ни работи за постигане на климатична неутралност до 2050 г. и преследване на по-амбициозна цел - 55% намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г., което е заложено в законодателството на ЕС.
Това стана ясно от думите на служебния премиер Стефан Янев по време на организираната от ООН конференция за климата COP 26, която се провежда в Глазгоу.
"Само работеща и жизнеспособна икономика може да бъде трансформирана в контекста на приоритетите на зеления преход. В този процес трябва да се вземат предвид националните особености, така че подходът да бъде справедлив и пропорционален", каза Янев, цитиран от пресцентъра на Министерския съвет.
Думите на служебния премиер идват в контекста на недоволните у нас миньори, които се опасяват, че със закриването на въглищните централи много работни места ще изчезнат, а заетите в сектора ще останат без доходи. Служители на ТЕЦ “Марица Изток” дори се събраха на мащабен протест под прозорците на изпълнителната власт, а след среща стана ясно, че държавата създава ново държавно предприятие, което да даде работа на съкратените миньори. Страната ни е поела ангажимент закриването на въглищните мощности и преходът към зелена енергия да се случи не по-рано от 2038 г.
Янев изтъкна в Глазгоу, че България е разработила нов набор от мерки в Плана за възстановяване и устойчивост. Усилията на страната ни са съсредоточени върху три главни цели: по-нататъшно ускорено развитие на възобновяемите енергийни източници и водород; увеличаване на енергийната ефективност на икономиката и устойчива мобилност.