Политическата криза е израз на дълбока системна криза на българската държавност, защото е заразена от системна корупция, заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов в предаването “Панорама” по БНТ.
По думите му кризите за България в момента са няколко, но трябва да започнем с излекуването на българската държавност. Според него е въпрос на национална битка партиите да подкрепят призива “Нито глас за Пеевски”, за да могат да се решат всички останали проблеми.
“България може да бъде амбициозна, горда страна, в която държавата помага на хората и работи за тях, но трябва да излекуваме българската държавност, да спрем корупцията и несправедливостта. Трябва да осигурим прилагането на закона еднакво за всички. Можем да го направим. Ще бъде по-трудно, отколкото си мислим, и в същото време много по-лесно, отколкото се страхуваме, защото това е нашата страна”, каза Иванов.
Съпредседателят на “Демократична България” смята, че правителство трябва да има, но не какво да е, а такова, което ще донесе промяна. Според него ГЕРБ и ДПС обричат избирателите си на политическа изолация.
“ДПС подскачат като ужилени, защото за първи път в историята на прехода наистина изглежда, че ще можем да им откажем участието през задния вход във властта. Затова е много важно хората масово да излязат и да гласуват”, каза той.
В коментар за пандемията от Covid-19 Христо Иванов припомни, че още миналата есен “Демократична България” настояваше за информационна кампания и амбициозен план за ваксинация, но предложението беше отхвърлено.
“Единственото дългосрочно решение, с което разполагаме и което може наистина да започне да решава този тежък проблем, е ваксинирането . Ние трябва доброволно, убедено и информирано да го правим. Covid няма да изчезне просто така, както се появи”, каза той.
Иванов изтъкна, че освен съдебната реформа, сред приоритетите на “Демократична България” е и дигитализацията и модернизацията на страната.
“Тази тема ни преследва, защото така и не си направихме съдебната реформа и има хора в България, които са абсолютно недосегаеми за правосъдието. В последния доклад на държавния департамент за инвестиционната привлекателност на България думата “корупция” се споменава 24 пъти. Темата за съдебната реформа сама се връща в нашия живот”, каза той.