”Вече четвърта година продължава нещо тревожно. Ако преди четири години бихме могли да приемем, че това е моделът на поведение в България - сядаме, караме се, бием се и накрая правителството определя колко ще е минималната работна заплата, то вече - от четири години насам, имаме други правила на играта, след като ратифицирахме конвенция, с която се определя формулата, чрез която се изчислява МРЗ. И тя е част от националното ни законодателство”.
Това каза пред БНР Иван Нейков, бивш социален министър, директор на Балкански институт за социална политика.
"Не изпълняваме международни ангажименти, които са станали част от нашето законодателство. Не бих се учудил, ако утре някой реши да атакува новия размер на МРЗ, защото е определен в нарушение на конвенцията", каза още той.
Той посочи, че в конвенцията са описани редица критерии, по които всяка държава определя своята МРЗ: "Има социални критерии - каква е издръжката на живота на един човек и на семейството му, какво става с инфлацията в предходните години; има икономически критерии - каква е производителността на труда, какво е нивото на заетост и на безработица. След ратификацията преговорите трябва да се водят около това - всеки от тези елементи каква тежест ще има във формулата. И тогава няма да има причини някой на някого да се сърди".
По думите му се върви по сложен път, по който и работодателите, и синдикатите правят така, че в края държавата решава нещата. В предаването "12+3" Нейков подчерта, че конвенцията иска във всяка страна да се постигне споразумение между социалните партньори за формулата.