Парламентарните избори няма да сложат точка на нашата криза и да дадат развръзка на главния въпрос – постигането на стабилно и устойчиво мнозинство и правителство. Това е ясно – че политическата нестабилност ще продължи, в този смисъл и кризата. Но да се надяваме, че поне временно ще се успокои напрежението и за известно време ще стартират някакви реформи. Това заявява социологът Юри Асланов.
Ако говорим за президентските избори, позволявам си да се ангажирам с лична прогноза, че нещата ще се решат не в неделя, а на 21 ноември на балотаж. Разбира се, действащият президент има съществена преднина пред своя опонент Анастас Герджиков, но така или иначе нещата ще се решат на балотаж, заяви още той пред "Фокус".
Ако се стигне до формирането на мнозинство, то ще бъде коалиционно. Ако е съставено от партиите, които са обозначени или обозначили се като партии на промяната, тези реформи могат да касаят един по-конструктивен и по-оптимистичен поглед върху държавния бюджет за следващата година, както и върху реформи, които да позволят смекчаването на последиците от Ковид кризата и от икономическата криза, последвала пандемията. Ако коалицията се състави от партиите на така нареченото статукво, очевидно ще има ново повишение на политическото и на социалното напрежение и устойчивост в тоя смисъл не може да очакваме. Може би в близък времеви хоризонт такава една коалиция няма да издържи под натиска на протестите и на социалното напрежение и ще отидем на нови избори, коментира Асланов.