"Специализираният съд не може да бъде създаден, за да съди определени категории лица. Аз съм абсолютно против това". Това заяви правосъдният министър Маргарита Попова пред БНТ.
Според нея в дебата за специалните и извънредни съдилища, който се проведе в понеделник в Народното събрание, отсъствали два важни елемента. Първо, преглед на съдилищата, които са съществували в България от нейното освобождение и как се е правораздавало. Второ, дали в Европа са съществували подобни съдилища и какъв е бил ефектът от тях.
Попова припомни, че в България е имало специални съдилища, военни трибунали по време на Третото българско царство, а след 1947 г. общи и специализирани съдилища.
В новата конституция извънредни съдилища не се допускат. Но извънредните и специализирани съдилища не се покриват като термини, каза Попова. В България извънреден съд е имало през 1944 г. Той е създаден със специална наредба и е бил предназначен да съди определени категории лица.
"Специализираният съд се създава, за да има ефективно правосъдие в определена област", твърди още правосъдният министър. Тя отбеляза, че не случайно не поставя акцент върху бързината.
"В нашия НПК бързината е отредена за досъдебното производство. Принципът на бързината не може да бъде изведен пред принципа за качествено правосъдие", заяви министър Попова.