НОВИНИ


България няма регистър на жените, жертви на домашно насилие

10 3789 25.11.2021
България няма регистър на жените, жертви на домашно насилие
БГНЕС

България е една от държавите, в които няма регистър на жените жертви на домашно насилие, нито на техните насилници. За тях чуваме едва когато е твърде късно, а фаталният изход би могъл да се избегне.


Днес у нас различни феминистки организации отново излизат на протест срещу насилието над жени. Демонстрацията ще се проведе от 18.30 ч. пред Съдебната палата. „Докато има проблем, ще показваме нетърпимост и ще се борим за промяна! За поредна година видяхме сериозна ескалация на домашното насилие по време на пандемията от COVID-19, както и поредица открити хомофобски и трансфобски атаки над ЛБТИ жените и общността. Това трябва да спре", алармират организациите.

 

Най-малко 15 жени са убити тази година в България. Най-често нападателят е съпругът/партньорът или друг близък мъж на жертвата, припомнят протестиращите. 

 

"Аз бях доста подтисната, доста често усещах натиск от негова страна, в един момент започнах да се чувствам смазана, започнах да се питам – аз ли греша, какво се случва, защо на мен. В някакви моменти имах проблясъци, давах си сметка какво се случва вече към края, когато взех и решението да направя тази крачка и да се оставям някой да ми казва например "Ти не си човек“, разказа жертва на насилие пред bTV.

 

"Преломният момент беше след един много тежък скандал, в който много неща се случиха и едва ли не ми посочиха вратата, аз тогава реших, че не, няма да търпя повече децата да стават свидетели и жертви на такова поведение, и реших да дойда в центъра да потърся помощ и подкрепа“, сподели Мария.

 

Кризисния център на фондация "Мисия Криле" е едно от двете места в Стара Загора, където жени жертви на домашно насилие могат да намерят психологическа и юридическа и здравна помощ. От началото на годината специалистите са работили с 25 жени.

 

"И ние трябва да си даваме сметка, че зад тези 25 жени всъщност зад тях стоят техните деца, стоят хора, които са свидетели на това насилие и цялото общество, т.е ако говорим за жертви на домашно насилие, ние можем да кажем, че имаме пандемия от домашно насилие и тя се засилва с пандемията от COVID-19“, заяви Ивайло Ябълкаров, фондация "Мисия Криле".

 

Точно по време на принудителната изолация с Мария започва да работи екип от специалисти от фондацията. "Никога в живота не си струва да търпиш нещо заради някой, който няма отношение към теб, независимо дали е мъж или жена. Много е важно човек да има правилна самооценка и когато се стигне до моменти, в които не се чувстваш добре – да намериш сили да се изправиш и да започнеш да търсиш, защото правилните хора са около теб, тези, които могат да ти помогнат, но ти да не ги виждаш“, допълни Мария.

 

"Бих им казал, че насилието не е проява на любов, че те могат да потърсят подкрепа, да намерят помощ и могат да спрат с всичко това, защото това е процес, който никога няма да спре, ако те не направят първата крачка и не потърсят помощ. Бих казал на насилниците, че те също могат да потърсят подкрепа, първото е да признаят, че имат проблем, а бих казал и на обществото, че не трябва да мълчим, не искаме просто да броим жертвите, да отброяваме поредната жертва на домашно насилие, а да кажем – нито една повече“, отбеляза Ивайло Ябълкаров.

 

Близо 736 милиона жени - една от всеки три в света, е подлагана на някаква форма на насилие през живота си. Средно по 137 жени всеки ден са убивани от членове на собствените им семейства.

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама