”Домашното насилие е много сериозен проблем не само в България, но у нас е налице и законодателен дефицит. ... Крещяща е нуждата да бъде внесен и обсъден в Народното събрание Законопроектът за домашното насилие”.
Това каза пред БНР омбудсмана Диана Ковачева и посочи, че ще изпрати писмо до депутатите в новия парламент, с което да им напомни, че проектът за Закон за домашното насилие отлежава почти година и половина след изработването му:
"Никой не намери кураж да бъде внесен в някое от предишните народни събрания. Няма статистика, ние не знаем колко точно са пострадалите жени, защото жертвите на домашното насилие мълчат. Те рядко споделят и рядко търсят помощ. Подобни тежки престъпления много често се третират като битови инциденти".
Законопроектът е бил изработен в рамките на Министерството на правосъдието от много широка работна група, обясни тя и уточни: "Той е техен в момента".
Ковачева подчерта, че тя ще предложи да отпадне текста за системния характер на домашното насилие, при който насилникът може да бъде наказан по-тежко само след 3 последователни сигнала от страна на жертвата: "Трябва ли да чакаме една жена да се престраши да подаде три пъти сигнал. Ясно е, че една жена може да бъде убита и от един път".
Омбудсмана добави, че не само жени стават жертви на домашно насилие, често това са и мъже, и възрастни, и хора с увреждания. Тя припомни, че е изпратила писмо преди година до областните управители с настояване в областните центрове на страната да бъдат създадени кризисни центрове за настаняване на жертви на домашно насилие.
По думите ѝ трябва насочена специализирана работа не само с жертвите, но и с извършителите на насилие.