Учениците да се върнат в клас след тестване веднъж в седмицата от понеделник, 6 декември. Тази идея е обсъдена между Министерството на здравеопазването и това на образованието. Според здравния министър Стойчо Кацаров това може да се случи заради ниската заболеваемост сред децата.
„Това може да увеличава леко риска, но е пренебрежимо малко и не представлява опасност за цялостната противоепидемична обстановка“, каза Кацаров.
„Предложението на експертите е тестването на учениците да се прави веднъж седмично, защото епидемичната ситуация го позволява, броят на заразените намалява непрекъснато и регистрираната заболяемост при деца под 19-годишна възраст е изключително ниска, и защото резултатите от тестовете, които се провеждаха в училищата през предишните две седмици, сочат нисък процент на положителни резултати“, добави той.
Предложението е за всички ученици от 1. до 12. Клас. Изискването за тестване два пъти в седмицата остава за преподавателите и училищния персонал. По думите му за всички са осигурени щадящи тестове.
„Макар, че не е наше задължение да купуваме тестове за училищата. Ангажирахме се с това, за да помогнем на МОН“, каза още здравният министър. Той отново повтори, че за големите ученици могат да се използват назални тестове за възрастни, но това трябва да го реши просветното министерство.
„Наличните количества позволяват на всички деца в страната от понеделник да тръгнат на училище с еднократно тестване седмично“, увери здравният министър.
Кацаров заяви, че има договорени количества тестове, които по тяхна оценка, трябва да стигнат поне до средата на януари.
Наличните количества, които в момента са в склада на БЧК и разпределени до МОН ще стигнат за две седмици. Става въпрос за всички общини, където заболяемостта е над 250 на 100 000.
Остава обаче изискването, ако половината клас не е съгласен, децата да учат онлайн.
Днес ще бъде издадена промяна в заповедта, която да отрази новостите.
„От понеделник отпада също забраната за извършване на планови дейности“, каза още здравният министър и допълни, че до момента няма данни за Омикрон у нас.