"Провокациите постоянно присъстват под една или друга форма във водената от РСМ външна политика към България", каза пред БНР проф. Ангел Димитров, съпредседател на Съвместната комисия по исторически и образователни въпроси на България и Северна Македония за това дали България трябва да се откаже от възраженията си срещу началото на присъединителни преговори на ЕС с Република Северна Македония.
"Постоянният мотив, че България заплашвала идентичността на РСМ и нацията там, е една провокация и не отговоря на истината. А това е ключовата тема в начина, по който там в Скопие се обяснява в Европа неразбирателстото с България", каза още проф. Димитров в "Събота 150".
Според проф. Димитров и петата последна среща за тази година на Съвместната комисия между двете държави е с нулев резултат.
"Нашите колеги всъщност не искат да признаят, че имаме обща история. Определнието, което е залегнало в Договора за приятелство и добросъседство.
И тъй като те не разполагат с абсолютно никакви научни доказателства и аргументи, че през Средновековието съществува македонски народ, че държавата на цар Самуил е македонска, това което се пише в техните учебници, те правят всичко възможно да твърдят, че по неназовани източници и тези нямало народи през Средновековието, това бил остарял подход, всичко било аморфно, нямало български народ, името българи било само политоним, а не етноним, тоест те реално отричат съществуването на български народ.
Щом нямало македонски народ, няма и македонски народ, щом не може да докажем с източници за Македонска държава, тогава ще оспорим и съществуването на българска държава и български народ и правото на съвременна България да имала континуитет със своето по-далечно минало...
Това са крайно несериозни опити, които само имитират научна дискусия и създават допълнително напрежение.
Но аз не искам работата на тази Комисия да се превръща в център на междудържавните отношения", заяви още проф.Димитров.