Само 10 от 93 от язовирите, нуждаещи се от спешен ремонт, са ремонтирани и то незаконно, както показва доклад на Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК). Това стана ясно от думите на вицепремиера Корнелия Нинова в ефира на Българската национална телевизия.
494 водоема са на отговорността на Нинова. 300 от тях чакат прехвърляне от общините на държавата. На другите над 100 такова прехвърляне е отказано. Средствата за бъдещите ремонти, ще бъдат заложени в бюджета за 2022 г. Нинова намекна че парите за ремонти вероятно не са били използвани целесъобразно.
Тя увери, че виновните за това ще бъдат разкрити, а цялата информация ще стане публична, след като приключи и проверката на прокуратурата.
Вицепремиерът коментира и енергийната криза и решението за налагане на мораториум. Според Нинова той трябва да върви с компенсации за електроразпределителните дружества, ЕСО и ВиК дружествата.
"Привърженик съм на мораториума на цените и на МС бях една от тези, които настояваха да го има. Знам какви са аргументите против, има и разумни аргументи. Първата грижа са домакинствата, които от 1 януари нямаше да могат да поемат този удар. Втората грижа е компенсациите за икономиката и фирмите - третата за за електроразпределителните, ЕСО и ВиК-дружествата и четвъртата мярка, която мисля, че трябва да се вземе, е увеличаване на доходите", каза тя.
Нинова призова времето, в което е наложен мораториума, да бъде използвано за промени в Закона за енергетиката и персоналния състав на Комисията за енергийно и водно регулиране заради изтеклите мандати на част от членовете.
След три месеца, когато изтича срокът на мораториума, трябва да има ясен план за това какви ще са нужните средносрочните и дългосрочните мерки, включително и законови промени, които да осигурят справедливото ценообразуване.
Завършването на газовата връзка между България и Гърция ще помогне за овладяването на високите цени, но не е единственото решение, смята вицепремиерът.