За да можем да защитим децата, първо трябва ние да сме ваксинирани. Първо трябва да обхванем бабите, дядовците. После майките и бащите. После дечицата с придружаващи заболявания - астма, диабет, наднормено тегло.
Това заяви в ефира на Нова телевизия д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар.
"Срещу тетанус и дифтерия правим реваксинация на определени години. COVID-19 не е първото нещо, за което периодично ще правим такава. Ваксината срещу грип всяка годна е различна спрямо щама, който очакваме. Реваксинацията не е нещо ново в медицината", посочи още Николова.
Според нея съществува нужда още повече да се информират хората за ползата от ваксините. Такава кампания, насочена към хората, които се колебаят, подготвят от Министерството на здравеопазването.
"След грип човек се възстановява и се връща на работа. След COVID-19 много по-голям проблем е постковид симптома. Има млади жени, които остават почти без коса. Имам пациенти, които отключиха тежки панически разстройства. Имам пациентки, които направиха сериозен диабет, при положение, че са били на домашно лечение. Има голяма разлика с пациента, който е преболедувал грип", посочи още д-р Николова.
По думите й доклад на СЗО показва, че в България доверието на пациентите е най-високо по отношение на личните лекари и фармацевтите.
"Затова се реши, че когато се говори по отношение на ваксините това трябва да бъде насочено през нас”, поясни тя.