Едно скорошно проучване в Германия съобщава за много бързо намаляване на ефикасността дори след третата доза ваксина, което показва, че защитата срещу Омикрон е спаднала до 25% след три месеца от бустер дозата. Това заяви главният изпълнителен директор на Бионтек, проф. д-р Угур Шахин, пред вестник Le Monde относно новия вариант на Covid-19 - Омикрон.
Учени в цял свят работят усилено за изясняване на степента на заразност и симптомите при случаите на Омикрон, които досега е открит в поне 89 държави.
Проф. Шахин заявяви, че е уверен в ефективността на ваксината на Пфайзер-Бионтек. „Данните от реалния живот от Англия и Южна Африка ни предоставят успокояваща информация“, заяви той.
Предварителните данни от Обединеното кралство показват ефикасност от около 70 процента след третата доза и около 20 процента до 40 процента след втората доза. Ново моделиране от Imperial College London предполага, че след втората доза ваксина, защитата срещу Омикрон е паднала под 20 процента.
Шахин допълни: „Южноафриканците имат подобни наблюдения. Данните показват, че след две дози има 70 процента защита срещу Омикрон, като са избегнати тежките форми на Covid-19. С течение на времето ще има загуба на ефикасност срещу Омикрон, каза Шахин. Това е доста вероятно. Хората с трета доза ваксина могат да се заразят с Омикрон“.
„Очевидно е, че сме далеч от 95% ефективност, която постигнахме срещу оригиналната версия на Covid-19 вируса. Но след третата инжекция изглежда, че нашата ваксина осигурява 70 или 75% защита срещу всички варианти. Това е добър резултат за една ваксина като цяло. Също така мисля, че всички ваксинирани са защитени от сериозно заболяване и хоспитализация. Но вероятно ще се наложи 3 месеца след бустерната доза, и четвърта доза, докато ние преработим ваксината, за да е по-ефикасна срещу този вариант“, подчерта изпълнителия директор на Бионтек.