”Когато много хора боледуват, неминуемо се качва и броят на смъртните случаи. В Европа процентът на починалите е сравнително малък, но у нас виждаме, че Ковид-19 убива по два-три автобуса хора дневно. Това се дължи основно на ниския процент ваксинирани”, каза вирусологът от НЦЗПБ доц. Любомира Николаева-Гломб.
"Като вирусолог съм привърженик на строгите мерки. Но те имат своето икономическо и социално отражение. Апелирам за мъдро решение от всички. Знаем как да се предпазим - за ваксините, маските, дистанцията, за препълнените заведения. Ако всеки е с глава на раменете си, може да намери разумния компромис за запазване на живота в нормални граници, за да оцелеем икономически", заяви още вирусологът.
Прогнозите ѝ са за покачване на случаите у нас, което ще усетим в началото на януари.
"Българският опит с празниците показва, че грипната вълна идва с българите, които се прибират за празниците от чужбина. Тя започваше от началото на януари. Тъй като не искаме да си променим навиците, предполагам, че и тази година много хора ще си дойдат да се видят родните си. Моят призив е да дойдат подготвени, да са си направили бустерна доза. А посрещачите тук също да са ваксинирани. Тържествата трябва да бъдат в разумни граници", призова Гломб.
В държавите, в които вече има регистрирани случаи на Омикрон, отчитат, че той се разпространява много по-бързо. Голяма част от заразените го преболедуват сравнително леко.