Надеждата ми е новата политическа сила „Продължаваме Промяната“, която залага на прагматизма, да отвори България към света. Превърнали сме се в една държава-темерут, която е в конфликт с всички наоколо - на Балканите, в Европа изпаднахме в тотална изолация. Никой не идва и да инвестира у нас. Трябва да направим нещо, за да идват тук хора с пари. Това, което най-много се надявам, е България да си намери своето място в света и най-вече в Европа. Не искаме млади, а нови хора.
Това каза в ефира на bTV културният антрополог проф. Ивайло Дичев.
Той коментира още, че гражданската енергия, която миналата година изригна на площада, вече е изчерпана: „Мисля, че в момента, ако нещо се случи, едва ли много хора ще излязат по площадите, както миналата година. Миналата година беше дълга – 18 месеца. Хората се умориха. Всичко това, което се случи е един тест за състоянието на нашата държава и начина, по който тя функционира. През тези 18 месеца видяхме всеки с всеки да се кара и никой с никой да не си говори“, добави той.
Проф. Дичев направи и прогноза, че инфлацията вероятно ще изяде голяма част от добавките към пенсиите.
Той ковентира още, че живеенето онлайн, разкъсва човешките връзки: „То създава човешки връзки, които ние още не знаем Не знаеш името на съседа си, но от друга страна си в много близки отношения с човек от Австралия“.
Според него общият въпрос е ще има ли нужда от хора една бъдеща икономика.
„Мисля, че ще има нужда и човешкото общество няма да стане излишно в един компютърен свят. Трябва да отворим нашите граници, да поканим някакви квалифицирани хора, които да подбираме внимателно. Защото модерната епоха е построена върху растеж, трябва непрекъснато да има повече, да се заселват повече хора“, допълни той.