НОВИНИ


Проф. Христова: Омикрон обхваща страната на 100% до края на януари

11 3492 05.01.2022
Проф. Христова: Омикрон обхваща страната на 100% до края на януари
Проф. Ива Христова стопкадър, Bulgaria ON AIR

До 2-3 седмици Омикрон ще стане доминиращ у нас, а на 100% ще обхване страната до края на януари. Има редица изчисления, че случаите стремглаво се покачват, но не се задържат дълго. Месец след това ще угасне вълната. Това прогнозира пред Bulgaria ON AIR шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.


Вирусологът уточни, че в България все още сме далеч от 75% ваксинирано население. Тя бе категорична: „Ще си платим цената на това. Моят апел към хората е да се ваксинират. А ако са ваксинирани преди повече от 3-4 месеца, да си поставят бустер“.  

 

Тя подчерта, че Омикрон се предава свръхлесно, а в компания един болен може да зарази 75% от останалите.

 

„Смята се, че 40-45% са леките случаи. Изследванията показват, че хоспитализациите при Омикрон са по-малко. Но това е в държави с високо ваксинално покритие. Не сме сигурни при нас как ще бъде. При огромен брой болни, дори и при по-нисък процент тежки случаи, това ще доведе до напълване на болниците“, заяви проф. Ива Христова.

 

Според нея обаче добрата новина е, че Омикрон ще доведе до повишаване на общия имунитет на населението.

 

„Това че Омикрон се разпространява бързо, но в голяма част от случаите не протича тежко, ще доведе до повишаване на имунитета срещу Ковид-19. Така следващи мутации и да има, няма да не ни засегнат толкова тежко“, уточни вирусологът.

 

Нужни ли са нови мерки заради Омикрон?

 

„Държавите постъпват по различен начин. Трябва да има баланс между мерките и икономиката. Важно е натоварването на болниците, какво е ваксинационното покритие, тежестта на прекарване на заболяването. Това, което трябва да се направи, е да се действа гъвкаво“, подчерта проф. Христова.

 

Според нея носенето на маски на открито има положителен ефект.

 

„Дори на открито, при заразен човек, ние ще се разболеем при близък контакт. Едно е да се разхождаш сам, друго е бъдеш на спирка или при струпване на хора. Всеки трябва да мисли, че човекът отсреща може и да е заразен“, уточни шефът на НЦЗПБ.

 

Тя подкрепи създаването на комитет към Министерството на здравеопазването, който да следи обстановката в страната.

 

Бустерна доза срещу Омикрон

 

„Омикрон още със самото си появяване даде заявка, че ще се превърне в световен хегемон. Омикрон е този, който наложи скъсяването на сроковете за бустер. Следващите варианти няма да са толкова променени вероятно. Но няма смисъл да се изследват антителата преди поставянето на бустер или 3-4 месеца след преболедуване“, категорична бе проф. Христова и припомни, че Омикрон протича като настинка, но не трябва да се подценява.

 

„Той е като настинката, която познавахме преди. Ние си ходехме на работя с нея. Само че това е Ковид-19. След първите леки симптоми и ниска температура, след 4-5 дни може да има втора температурна вълна. Тогава може да се стигне до тежки усложнения“, предупреди вирусологът.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама