Реалистично е при добре проведено разследване да се съберат доказателства, че е издаден фалшив сертификат. Това смята адвокат Силвия Петкова. Пред БНР тя определи изявленията на новите управляващи в тази посока като „добра заявка за прекъсване на тази престъпна дейност“.
„Признание за извършено престъпление не е достатъчно за постановяване на присъда. Произнасянето на осъдителна присъда се предшества от дълъг процес на доказване“, поясни Петкова.
„Нито лекарите, нито гражданите, могат да разчитат на факта, че не всички развиват антитела. Това е най-често срещаният аргумент, но процентът на тези хора е относително малък“, коментира юристът.
„Със сигурност не са много лекарите, които издават сертификат само на един човек, явлението е по-масово“, посочи Петкова.
„Липсата на антитела може да бъде отправна точка за започване на каквото и да било разследване. Като се стигне до лекаря, ваксинирал този конкретен човек, при добре проведена проверка е възможно да се установи дали сертификатът е фалшив“, добави тя.
„Имаме ли един осъден лекар за издаване на фалшив сертификат и един осъден гражданин за ползването на такъв, може да бъде индикация към останалите граждани“, смята адвокат Петкова.
Тя уточни, че наказанието на този етап е до 2 години лишаване от свобода.