От 25 декември вместо с очакваните 12,5%, пенсиите бяха вдигнати с около 9,5%. Това предизвика възмушението на много пенсионери. Затова НОИ публикува обяснения за точния механизъм за определяне на новия размер на пенсиите, отговаряйки на конкретните питания на хората.
На първо място в разпореждането се посочва средномесечният осигурителен доход, въз основа на който се определя доходът за изчисляване размера на пенсията.
Доходът, от който се изчислява размера на пенсията се определя, като средномесечният осигурителен доход за страната за 12 календарни месеца преди месеца на отпускане на пенсията се умножи по индивидуалния коефициент на лицето. Средномесечният осигурителен доход за страната се определя от НОИ (Таблица със средно месечния осигурителен доход 1997-2021 г.).
При по-старите трудови пенсии, отпуснати преди 2008 г., този доход може да не съвпада с дохода за 12-те месеца, предхождащи отпускането на съответната пенсия, а да бъде 398,17 лв. – това е средномесечният осигурителен доход за страната за 2007 г. Последният е приложен при извършеното служебно преизчисляване на трудовите пенсии, считано от 01.10.2008 г., в случаите, когато преизчисленият на тази база размер на пенсията е бил по-благоприятен за конкретния пенсионер.
Всички трудови пенсии, отпуснати след 31.12.2007 г. се изчисляват въз основа на средномесечния осигурителен доход за страната за 12 календарни месеца преди месеца на тяхното отпускане.
Преизчисляването на пенсиите, считано от 25.12.2021 г., се извършва, без да се променя дохода, от който е изчислен размерът на пенсията към 24.12.2021 г. Той се умножава с нормативно определените проценти за всяка година и месец осигурителен стаж, в сила от 25.12.2021 г. и по-конкретно: 1) за всяка година осигурителен стаж без превръщане процентът е 1,35 и съответната пропорционална част от този процент за месеците осигурителен стаж, 2) за осигурителния стаж, представляващ разликата между общия осигурителен стаж, зачетен на лицето и осигурителния стаж, определен без превръщане, процентът е 1,2 за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от този процент за месеците осигурителен стаж.