Разпространението на Омикрон в много държави по света доведе до увеличаване броя на случаите на COVID-19. И въпреки очевидния епидемичен пик много правителства взеха решение да намалят продължителността на карантината. Това възнамеряват да направят и българските здравни власти, стана ясно след заседание на новосфрормирания Национален пандемичен съвет. За намаляването на карантината обаче има прагматично обяснение - икономиката.
Европа е изправена пред проблем с недостига на работна ръка заради разпространението на Омикрон и поставянето под изолация на голям брой хора. Мутацията на коронавируса е значително по-заразна, макар и данните към момента да показват, че боледуването е по-леко.
Някои държави вече затегнаха противоепидемичните си мерки, както например Франция, където носенето на предпазни маски на открито стана задължително в Париж. Болниците в Европа също се запълват. Блокът обаче се бори и с това да минимизира щетите върху икономиката и блокирането на цели сектори заради карантинирани служители.
Гърция беше първата държава в Европа, която заяви, че ще намали рекордно карантината за заразени с Омикрон. Изолацията в южната ни съседка продължава 5 дни.
Допреди това тя продължаваше 10 дни.
Такава мярка е въведена и в Съединените американски щати, където Центъра за превенция и контрол на заболяванията обяви преди дни, че карантината за асимптомните случаи на COVID-19 ще продължи 5 дни.
Великобритания намали периода на изолация на 7 дни малко преди Коледните празници, а същото направиха и Испания и Ирландия. В Италия по-кратка карантина важи за контактните на болни от COVID-19 лица, ако те са ваксинирани.