НОВИНИ


Какви са причините за бруталните шамари и детска агресия?

5 2898 07.01.2022
Какви са причините за бруталните шамари и детска агресия?

През последните дни отново се повдигна темата за насилието между деца, след като в социалните мрежи се появиха кадри на побой над 13-годишно момче в столичния квартал ”Лагера”, а след това и на друг случай от кв. ”Надежда”.


"Откъде идва агресията можем да търсим причините на много места. Можем да ги търсим в семейството. Когато вкъщи има някаква агресия, макар и само словесна, тя се изразява и при децата. Можем да търсим причината и в локдауна, изолацията. Това са големи деца, които са били много дълго време изолирани вкъщи с компютрите си. Те са били на училище онлайн, но никой не знае какво са правили в свободното си време", посочи специалистът по ранно детско развитие Анна Влаева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Детският психолог Димитрина Проданова коментира, че има няколко системите - семейство, училище и социум.

"Върху тези деца влияят моделите на обществото, както и моделите, които им задават социалните мрежи. Тук има специфики, които трябва да търсим, които провокират децата да се вкарват в такива ситуации. Според мен, не зачестява насилието от деца към деца. Сега просто го виждаме. Най-бруталното е, че е заснето", изтъкна тя.

"Има един много важен аспект на социалните мрежи и той е, че всеки човек там става медия. Той има трибуна, от която да се изкаже. Децата смятат, че там може да изявяват себе си. Има едно объркване на ценности. Героизмът и смелостта, които би трябвало да са едни коренно различни като проява ценности, в момента за тези деца са бой, насилие, унижаване на себеподобен", изтъкна Влаева.

"Училището не е институция, която трябва да научи децата ни как да смятат и пишат. То е водещо, като институция, която да учи децата ни как да си взаимодействат", уточни детският психолог.

"Ние трябва да се променим. Ние сме модел. Говорим тук за едни младежи, които отдавна са се дистанцирали от родителите си", добави Проданова.

И двете са категорични, че са нужни по-чести срещи с психолози в училище, както и специални часове.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама