Смятам че идеята бюджетите на страните от ЕС първо да се изпращат в Брюксел е много добро предложение. Това заяви заместник-финансовият министър Ана Михайлова, цитирана от Money.bg.
По думите й това ще даде възможност на един по-ранен етап националните бюджети да бъдат остойностени от Европейската комисия. И по този начин предварително да бъде даден акцент към дадени рискове, които могат да не бъдат видяни в общия европейски контекст.
Михайлова уточни, че по този въпрос все още предстоят допълнителни дискусии както на национално така и на европейско равнище. В действителносто обаче подобна мярка среща политическа съпротива в страните със силно развита икономика в ЕС. Един от аргументите е, че не трябва всички страни да бъдат подлагани на подобен мониторин, а само тези, които са доказали трудности с изпълнението на финансовата рамка.
Относно процедурата за налагане на санкции заради свръхдефицита Михайлова припомни, че Европейската комисия вече е подготвила доклад за България, в който се посочва, че не е изпълнен критерият за дефицит под 3% на бюджета ни и е дадено предложение за фактически старт на процедирата. На 18 май ще има съвет на ЕКОФИН(съвет на финансовите министри на ЕС), в който ще се продължи обсъждането на тази дискусия. На местно равнище предстои заседание на Икономическия и финансов комитет, където ще се разгледа доклада на ЕК. България ще обясни още веднъж на какво се дължи голямата дупка в бюджета, като ще бъдат посочени и извънредните разходи направени от миналото правителство.
Да припомним, че Европейската комисия предложи бюджетите на страните от ЕС да се проверяват в Брюксел преди да се гласуват от националните парламенти. Целта според еврокомисаря по икономическите въпроси Оли Рен е комисията да може да проследи макрорамката и по-специално данъчната политика. "Ние искаме да хванем грешките преди да се случат, а на да наказваме", аргументира се Рен на специална пресконференция.