По-къс мандат за главния прокурор и избор на обвинител №1 извън магистратските среди. Такава идея представи пред Висшия съдебен съвет кандидат-шефката на Върховния касационен съд Галина Захарова по време на изслушването си.
Според нея 7-годишният мандат е твърде дълъг и може да изчерпи потенциала на главния прокурор, а освен това крие риск от авторитарност.
“Мандатите би следвало да бъдат намалени по наша компетентност”, заяви Захарова.
Въпросът за разследването на главния прокурор е обект на анализ и работни групи. Очаква се становище на Венецианската комисия и министрите на Съвета на ЕС, обясни Захарова.
Темата за липсата на механизъм за разследване на главния прокурор витае в общественото пространство вече повече от година. Към България по въпроса има и критики от страна на Брюксел. От ГЕРБ дори представиха идея за създаване на нова фигура - суперпрокурор, който да може да разследва обвинител №1. Мотивът за законодателната инициатива бе именно да се отговори на препоръките на Венецианската комисия. Прокуратурата се обяви против, а през януари 2021 г. самата комисия определи идеята като “странна”.
Захарова обясни, че ще се въздържи от по-задълбочен коментар по темата, защото има запитване към Върховния касационен съд може ли съдия да разследва главния прокурор като предстои скоро да бъде даден отговор.
“При определени обстоятелства и обществено-политически ситуации на поста на главния прокурор да бъде избиран и човек, който е извън магистратската среда”, подчерта Захарова.
Според нея спецификата в положенията на тази фигури обуславя по-широк достъп до външни лица от системата на прокуратурата. Нейното убеждение е, че във ВКС ще може да бъде утвърден принципът на подобни длъжности да се избират хора с високи професионални качества от съответните състави на магистратските органи.