Съюзниците от НАТО поставиха в готовност сили и изпратиха кораби и изтребители, за да подсилят отбраната на Източна Европа в момент, когато напрежението около военното струпване на Русия около Украйна нараства. Това съобщиха от Алианса, цитирани от АФП.
„НАТО ще продължи да предприема всички необходими мерки за защита и отбрана на всички съюзници, включително чрез укрепване на източната част на Алианса. Винаги ще реагираме на всяко влошаване на средата за сигурност“, заяви в изявление генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Алиансът изтъкна решенията от последните дни на Дания да изпрати фрегата и военни самолети в Балтика, Испания да засили разполагането на военноморски сили, а Нидерландия да постави „кораб и сухопътни части в готовност“ от своите сили за бързо реагиране. Сред страните, в които съюзниците в НАТО ще изпратят допълнителна военна техника, е и България. Това беше съобщено от военния министър Стефан Янев още в събота. Става въпрос за два изтребителя F-35 на нидерландските военновъздушни сили, които се очакват в България през април, за да подкрепят дейностите по въздушна отбрана в региона.
По-конкретно:
- Дания изпраща фрегата в Балтийско море и четири изтребителя F-16 в Литва;
- Испания изпраща кораби и обмисля да изпрати изтребители в България;
- Франция заявява, че е готова да разположи свои сили в Румъния;
- Нидерландия изпраща два изтребителя F-35 в България и поставя в бойна готовност кораби и сухопътни сили;
- САЩ проучват възможността за разширяване на военното си присъствие на източния фланг на Алианса. Американският президент Джо Байдън предвижда да изпрати между 1000 и 5000 войници в граничещи с Русия страни от НАТО като Литва, Естония и Латвия, като броят им може да бъде увеличен до 50 000, ако ситуацията със сигурността между Украйна и Русия се влоши.
Всичко това се случва, след като Русия поиска НАТО да гарантира, че ще спре разширяването си и ще се върне в границите си отпреди 1997 г. В петък външното министерство в Москва уточни, че това искане включва изтегляне на съюзническите войски и съоръжения от България и Румъния, които се присъединиха през 2004 г. Това искане обаче категорично беше отхвърлено както от управляващите в София и Букурещ, така и от НАТО.