Президентът продължава да търси онази формула, която ще събере повече подкрепа за реформата в съда и прокуратурата – както сред магистратите, така и в Народното събрание. Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
„Коалицията трябва първо да има единна позиция, след това тя да бъде синхронизирана с държавния глава и едва след това да се търсят преговори с опозицията в лицето на ГЕРБ или ДПС“, коментира тя по повод заявките за промени в Конституцията и конституционна ревизия.
Според нея рокадите в Инспектората на ВСС, избора на представители в прокурорската колегия и конституционната ревизия са въпроси, които могат да бъдат решени вкупом.
Относно очакваното внасяне на предложение за създаването на специална парламентарна комисия за конституционни промени доц. Киселова посочи: „Правната комисия има много текуща работа и допълването на работата ѝ с конституционен дебат може да доведе до блокиране на обичайния законодателен процес. Временна комисия, която би направила дебат по конституционните предложения, се конституира по друг начин и това би дало равнопоставеност на парламентарните групи“.
„Президентът не каза единствено конституционна ревизия, той каза конституционни и законови промени“, уточни доц. Киселова. Според нея така държавният глава задава още възможности да се прецени кое може да бъде реализирано през законови промени и кое – да се уреди на по-високо конституционно ниво.
„Законите могат да бъдат направени с обикновено мнозинство и за по-кратко време, докато за конституционна промяна е необходимо повече време, а опозицията търси слаби места“, поясни тя.
„В съдебната система има проблеми и тези проблеми изкристализират и при изборите в нея“, коментира още доц. Наталия Киселова. По думите й много по-сериозен от въпроса дали ще бъде успешна процедурата на искането за отстраняване на главния прокурор е въпросът дали остават същите правила за избор.
„Ако останем на същите правила, възпроизвеждането е много очаквано да бъде същото“, каза още конституционалистът.
„През въпроса за съдебната карта и начина, по който са разположени съдилищата и е гарантиран безпроблемния достъп на гражданите и бизнеса до съд, част от проблемите могат да бъдат решени“, отбеляза още доц. Наталия Киселова.