Четирите партии в управлението неизбежно ще намаляват реформаторския си устрем по чисто ежедневни причини, свързани с природата на властта, смята политологът Димитър Аврамов.
„Трябва да решим каква държава искаме – дали голяма държава, която е работодател и разчитаме на нея, или малко правителство – лимитирана власт на министри и чиновници, повече отговорност, повече решения във всеки отделен човек и в бизнеса. Ако вземем второто, отиваме на Запад и ставаме развита страна, в която можем да си говорим за идеологии, да редуваме всякакви модели в рамките на устойчиво развитие. Ако си говорим къде сме геополитически, ако се държим като група хора, слязла временно в Запада, за да получава европейски фондове, а се държи като източно племе, това е ужасно“, обясни той пред БНР.
„Христо Иванов говори за много по-важни от предсрочни избори неща. Той е интелигентен човек, но слаб политически лидер, затова една непремерена реч, разхвърляна, но с важни неща, подмени акцента“, коментира още политологът.
Той посочи, че имаме общество, вкопчено в надеждата, но подозрително към това, което е видяло: „Имаме политически копнеж да се случва нещо ново, което като модел е нестабилно. Няма как да се правят партии на всеки четири години, например. Христо Иванов говореше за трансформации, но това е опасна дума, когато се говори на ежедневен политически жаргон. Разбира се, че светът винаги се променя, въпросът е, че българската политическа система не е в процес на трансформация“.