Сметката ни за ток за месец декември е нараснала с 330% в сравнение с декември миналата година. На фона на общото състояние на лечебното заведение това е още едно предизвикателство. Перспективата е доста сложна. Това заяви пред БНТ директорът на УМБАЛ „Александровска“ д-р Атанас Атанасов.
Той бе категоричен, че трябва да се намерят компенсаторни механизми: „Опитваме се да правим икономии без да ощетяваме диагностиката и лечението“.
Д-р Атанасов призна: „Имаме задължения, които се равняват на около 50% от оборота на дружеството. Това състояние няма как да бъде преодоляно без външни механизми. Единственият механизъм, с който дружеството да се справи, е търсене възможности за външно финансиране. Ние водим разговори за кредит с различни институции. Размерът на кредита е 32 млн. Лихвата е 2,5%. Ще се изплаща за период от 7 години“.
Като причини за финансовото състояние на болницата той посочи недофинансирането на здравното заведение и недобър мениджмънт.
„Това е лечебно заведение, което е символ на българската медицина, и основна база за обучение на студенти и специализанти. Не може то да продължи в това състояние“, категоричен бе шефът на „Александровска“.
Според него цените, които се договарят между БЛС и НЗОК, не съответстват на реалните разходи: „Това е така, защото Касата е заключена в рамките на бюджета“.
„Тази COVID вълна е малко по-лека от предходната. Към момента имаме свободни легла. Натоварването е малко по-малко, защото Омикрон протича с по-леки симптоми“, коментира още д-р Атанасов.