Така заложеният бюджетен дефицит е приемлив, защото много често в България сме пестили прекалено много, вместо да инвестираме много повече в човешкия си потенциал и смятам, че правителството прави първа стъпка към това.
Това заяви в интервю за макроикономистът Атанас Пеканов, който е и бивш вицепремиер в служебните правителства на Румен Радев и член на Стратегическия съвет при президента:
"През пандемичните години (2020, 2021 година) голямата част от европейските правителства правеха дефицити от 6%,7%, 8%, дори 9%, тоест те използваха ресурса, който държавата има, за да подпомогнат икономиката. Ние го правехме в много по-малък аспект".
Пеканов коментира и темата за "първите искри" между Румен Радев и Кирил Петков:
"Според мен е нормално отделните институции да имат различни мнения по различни теми и в това няма нещо толкова скандално и толкова притеснително. Смятам, че е рано да преекспонираме. Не трябва толкова много да се задълбаваме в темата за "първите искри" между Румен Радев и Кирил Петков. Трябва да се задълбаваме в проблемите, които са пред страната ни. Хората са притеснени особено от инфлацията".
Атанас Пеканов отрече да се готви за влизане отново в политиката:
"Съсредоточил съм се в момента върху преподаването, както и върху темите, с които аз се занимавам. Смятам, че трябва да се занимавам с нещата, в които съм експерт, в които съм се развивал професионално до момента. Партийното строителство не е от тях, така че оставам на разположение да помагам на страната, но с оглед на моята експертиза и нещата, с които на международно ниво съм се доказал до момента".