Има разписан стандарт за спешната медицина. Документално е описано кой, как и къде извършва медицински триаж. Това е нормативен акт, подписан от министър на образованието. Триаж се извършва от медицински лице. Ако види, че пациентът е с нарушено дишане, той трябва до 1 минута да влезе. Тези пациенти имат приоритет пред всички останали.
Това обясни в ефира на Нова телевизия д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ в България.
Коментарът й идва на фона на трагедията във Враца преди два дни, когато жена почина пред очите на малкото си дете и съпруга си след 40-минутно чакане на регистратура в спешното. Случаят предизвика остър обществен отзвук, доведе до протести пред лечебното заведение и разпоредени проверки.
По думите на Кателиева жената, която е обслужвала пациентката във Враца, е правила нелогични неща и това я кара да допусне, че тя не е медицинско лице.
“За първи път от много години министърът на здравеопазването прави проверка на място. На амбулаторните листове има кодове, с които са приети пациентите. Триажът може да се прави в рамките на 5 минути, но като видиш пациент в такова състояние, се действа веднага”, заяви тя.