Планът ни за възстановяване стана като мистичния снежен човек Йети, за който всички говорят, но никой не е успял да заснеме. България трябва да спре да си играе на пинг-понг с Брюксел по темата. Това каза в предаването „Лице в лице“ по bTV финансистът Костадин Проданов.
„Закъсняваме с Плана за възстановяване и устойчивост и въпреки че вече е в Брюксел, той трябва да се редактира и може да загубим пари“, изрази опасения той.
По думите му не е нормално страната ни да се бави докато в същото време вече 22 държави-членки на ЕС черпят средства от плана, за да възстановят и развият икономиките си.
„Имаме на разположение 12,5 млрд. евро, които ако бъдат изразходвани правилно, може да имат високо КПД и то в ключов момент за света. Пандемията предизвика активното развитие на Индустрия 4.0, това изисква бързо да си преструктурираме икономиката“, каза още Проданов.
Според него има шанс парите да бъдат „усвоени“, а не „инвестирани“. Той каза ще, че част от проблема е в липсата на компетентност. Според него трудното решение, което трябва да се вземе за българската енергетика, е бъдещето на комплекса „Марица-Изток“ в контекста на Зелената сделка: „Тези мощности там нямат алтернатива към настоящия момент. Не сме намерили и начин да се погрижим за хората, които работят там“.
Проданов призна, че растящата инфлация е изненадала включително и него и направи прогноза: „Факт е, че поне в следващите месеци инфлацията ще е по-висока от очакваното – 7,8 или 10%, но няма да е галопираща“.
По думите му трябва да се помогне най-вече на малкия и среден бизнес, защото големите фирми се справят добре.
Според Проданов раздаването на пари на капак или ударните инвестиции в инфраструктура в момента не са добра идея, тъй като ресурсът ще поскъпне заради конкуренцията с частния сектор. Финансистът изказа и мнение, че трябва да има по-високи и прогресивни данъчни ставки за тези, които могат да си го позволят.