Очаквам ВСС да изпълни задълженията си и да вземе законосъобразно и морално решение след внасяне на искането за освобождаване на Иван Гешев. Мандатът им изтича в края на годината и не мисля, че има трети вариант, ако те решат да не стартират процедурата за предсрочното прекратяване на мандната на главния прокурор. Искането ще бъде внесено от правосъдното министерство в най-скоро време.
Това заяви пред Нова телевизия зам.-министърът на правосъдието Борислав Ганчев.
Коментарът му идва ден след като Конституционният съд се произнесе и заяви - правосъдният министър има право да иска от Висшия съдебен съвет да стартира процедура за предсрочното прекратяване на мандата на обвинител №1. Дотук се стигна, след като в края на миналата година подобно искане направи служебния министър проф. Янаки Стоилов, но кадровиците във ВСС го отхвърлиха.
"В правосъдното министерство има данни за някои от хипотезите в Конституцията, които обуславят предсрочното освобождаване на главния прокурор и не мисля, че трябва да чакаме", обясни Ганчев.
Той обаче отказа да отговори кога точно правосъдният министър ще внесе искането си до ВСС. Не е ясно дали това ще се случи след няколко месеца, или дни.
Днес на разпит в прокуратурата отиват премиера Кирил Петков и началничката на кабинета му Лена Бориславова. Двамата бяха привикани заради срещата им с обвинител №1 преди няколко дни, на която Петков е заговорил за списък с имена на хора, отговорни за корупцията в страната.
Според зам.-правосъдният министър не са изнесени нови факти, които да предполагат разпита на Петков и Бориславова.
"Отвлича се вниманието от онези теми, които знаем. Като гражданин съм радостен, че едно такова изказване на премиера изглежда провокира прокуратурата да работи. Ако това е начина, да им дадем възможност да работят. Надявам се разпитите на Петков и Бориславова да са перспективни", коментира още Ганчев.