Решението на Конституционния съд отговори на въпроса, дали министерството на правосъдието може да направи предложение за освобождаване на главния прокурор. Но има и мотиви, които казват нещо друго. Това, че всички разпоредби на Конституцията, които касаят обикновените магистрати, касаят и тримата големи. Всички нарушения важат и за тях и те подлежат на дисциплинарно производство като обикновените магистрати.
Но не знам дали е възможно освобождаването му от ВСС. Защото в Закона за съдебната власт не е предвидена такава процедура. Казано е, че решението се възлага на ВСС. Но при какви условия и срок се случва няма разпоредби. Може да се ползват административните разпоредби. И дисциплинарното производство трябва да се приложи в тридневен срок. И главният прокурор ще каже, че срокът е минал, обясни тя в "Честно казано с Люба Кулезич" по Евроком.
Мнозинството на ВСС, с което да бъде отстранен главният прокурор е класифицирано. Нужни са 17 човека. Само в прокурската колегия има 4 прокурори, главния прокурор и един избран от квотата на следователите, останалите са от парламентарната квота. Главният прокурор оказва влияние върху прокурорската колегия и другите, избрани от парламентарната квота на предишното управление, са достатъчни да блокират едно такова решение, коментира още бившата съдийка.
Ченалова е автор на законопроект за промени в Закона за съдебната власт и дава отговори на въпросите за пътя на съдебни промени без политически зигзаг.
Трябва да има конституционна реформа, да се промени целият състав на ВСС, да се промени броят и начинът за формиране на квотите. В законопроекта предлагам да се промени съставът на Висшия съдебен съвет. Предлага се определена част да бъдат специализанти в публично-правните науки, допълни Ченалова.
Друго предложение е да има контрол по отношение на органа, който избира съответната квота. През определени периоди от време Народното събрание по отношение на парламентарната, по отношение на магистратите, по отношение на прокурорската квота, каза още тя.
"Аз съм подавала сигнал до МВР срещу главния прокурор и се извърши проверка и има данни за престъпление. Това да бъде изпратено не в прокуратурата, а до директора на Националната следствена служба и когато той реши, че има достатъчно данни се превръща ад хок в разследващ главния прокурор, образува се досъдебно производство, което ще направи той, което е свързано с промяна в НПК, която е елементарна", коментира Ченалова.
Наслушахме се на заявки за съдебна реформа. Ако няма съдебна реформа и прокуратурата не започне да работи, няма да бъде задоволена и обществената нужда от справедливост. Докато Гешев е главен прокурор това няма как да се случи.
На Цацаров не трябваше да се приема оставката, а да бъде отстранен от Народното събрание за нарушения, за да не се върне в прокуратурата. Това е непознаване на закона. Замислям се Цацаров ли ни надхитри или заедно ни надхитриха. Но Цацаров утре пак ще е прокурор. В крайна сметка трябва да се сърдим на Народното събрание и на себе си, завърши Ченалова.