„Волята на правителството е да се увеличат доходите на всички хора в България, а не само на най-нископлатените. Цялостно нарастване може да се получи чрез стимулиране на икономиката и растежа, чрез нарастване на брутния вътрешен продукт и инвестициите в хората, а не чрез административно повишаване“. Това каза министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков в предаването „Неделя 150“ на БНР.
Той подчерта, че Министерството на труда и социалната политика работи по подготовката на Стратегия за доходите, чиято цел ще е догонването на средното европейско равнище.
Министър Гьоков припомни, че в коалиционното споразумение за съставяне на правителство е предвидено да се изработи механизъм за определяне на минималната работна заплата по обективни критерии. Като пример за такъв показател той посочи определянето на съотношение между най-ниското възнаграждение и средната заплата в страната.
„Приемането на автоматичен механизъм ще направи определянето на минималната заплата по-предвидимо. Това ще намали недоволството на работодателите, които ще могат по-добре да планират разходите си. Минималната заплата трябва да съществува и трябва да се увеличава“, подчерта министърът на труда. „Ще предложим и механизъм за определяне на максималния осигурителен доход“, добави той.
Георги Гьоков отбеляза, че към момента няма нито един пенсионер с пенсия за пълен осигурителен стаж и възраст и ковид добавка от 60 лв., който да е с доход под линията на бедност. „Най-късно до края на април ще сме готови с вариантите за преизчисляване на пенсиите, които ще предложим на Народното събрание. Нашата задача ще е да представим алтернатива и парламентът да избере най-справедливия от тях с актуализацията на бюджета от 1 юли“, каза министър Гьоков. Той добави, че в бъдеще пенсиите трябва да бъдат разграничени от социалните добавки към тях, за да е ясно на хората какви плащания получават.