От практическа гледна точка никой не очаква пълномащабна война, която ще обхване цялата територия на Украйна, поне на този етап. Това каза пред БНР Ивайло Калфин, директор на Европейската агенция за подобряване на условията на живот и труд, бивш вицепремиер, външен и социален министър, както и бивш евродепутат.
В някои случаи е много тънка разликата и много лесно може да пламне искрата между пропагандата и тежките решения, посочи Калфин.
По думите му конфликтът стига до доста гореща фаза.
„Конфликтът се състои в това, че Русия реагира изключително нервно на разширяването на НАТО до границите ѝ. Русия има проблем, когато става въпрос за разширяването на НАТО до границите ѝ. В едно подобно напрежение, в играта на нерви, а сега Русия се чувства силна и икономически, със значителните приходи от доставки на петрол и на газ. Може би за последните десетилетия руската икономика и руската позиция, геополитически, е може би най-силна досега."
„Ако се премине една граница, това е знакът, който се дава от страна на НАТО, това може да се случи от действията на самата Русия“, допълни Калфин.
Според него ЕС се е включил много активно чрез НАТО в диалога с Русия.
Калфин е на мнение, че в подобен конфликт една държава трябва да предвиди всички сценарии, „включително най-лошия и най-малко вероятния“.
Цената на петролните продукти вече тръгна по една линия на политическата ескалация, която е трудно предвидима, коментира Ивайло Калфин.