С динамиката, с която се развива месечно инфлацията на годишна база, би могло в края на първото тримесечие инфлацията да бъде повече от 9% и да стигне 10%. Основна причина за увеличаване на цените станаха увеличените котировки на международните пазари на енергоносителите. Такава прогноза направи пред БНР икономистът Румен Гълъбинов. По думите му увеличението ще трае още известно време:
"Надеждите са, че след края на зимния сезон цените ще се стабилизират и в средата на годината ще има успокоение на потребителските цени. Надеждите са свързани с това да имаме по-ниска инфлация в края на тази година в сравнение с миналата".
Икономистът подчерта, че цените изпреварват увеличението на доходите, като догонването ще стане с известно закъснение.
"На глобално ниво очакванията са тази година да е по-добра от миналата, да продължи възстановяването на световната икономика, а и на българската. Надеждите са и за повече инвестиции в България, да стартират повече бизнеси, откъдето да дойде и повече заплащане, осигуровки, данъци, всичко, което върти икономиката", добави той.
"Бюджет 2022 е голям, като приходи и разходи е най-големият, който сме имали досега. В него са застъпени различни концепции за това как да се развива икономиката за в бъдеще", коментира още Гълъбинов.