Средната цена на тока за утре на европейските енергийни борси нараства до 210,24 евро за мегаватчас, а електроенергията в България поскъпва с цели 28,5% до 219,32 евро за MWh (или 428,96 лева).
В рамките на търговията за днешния ден (24-ти февруари) средната цена на тока в нашата страна е 295,64 лева за мегаватчас (или 151,16 евро).
Това показват днешни данни от различните европейски платформи за енергийна търговия, допълва БНР.
Силното поскъпване на електронергията в Европа е в резултат на рязкото поскъпване на петрола и на природния газ след започналата руска инвазия в Украйна, която рискува да постави под заплаха руските енергийни доставки за стария континент.
Петролът Брент поскъпна още рано сутринта над 100 долара за барел, като априлските фючърси дори достигнаха ценови връх от 105,79 долара за барел - най-високо ниво от средата на 2014 г., преди да върнат леко назад към 103,65 долара за барел, но все поще нараствайки в рамките на деня с над 7%.
Цената на природния газ в Европа пък нарастват в късния следобед с цели 55% към 138 евро за мегаватчас, като беше достигнат ценови връх от 144 евро за MWh - най-високо ниво от 23-ти декември 2021 г.
Борсовите индекси потънаха заради руската инвазия в Украйна. В началото на търговията на "Уолстрийт" индексът "Дау Джоунс" поевтиня с близо 800 пункта. Останалите индекси също записват загуби. Шокът на международните пазари се усети още в азиатската търговия, а след това премина и през Европа.
Инвеститорите все още оценяват последиците от пълномащабна война, като основното опасение е свързано с ефекта от санкциите срещу Москва и евентуални контрасанкции. Страхът от недостиг на ключови земеделски култури като пшеница, соя и царевица изстреля фючърсите им до рекордни стойности. Украйна и Русия доставят около 30 процента от пшеницата в света, заради което цената ѝ достигна 9-годишен връх.
На валутните пазари доларът поскъпна, а еврото загуби част от стойността си. Курсовете на украинската гривна и руската рубла се сринаха. В Москва централната банка предприе действия, за да предотврати свободното падане на рублата, което не се бе случвало от 2014 година. Украинската централна банка ограничи до 100 000 гривни дневното теглене от сметка и забрани сделките с чужди валути с изключение на възможността да се продава валута и да се купуват гривни.