Още две страни от бившия Съветски съюз искат да станат членки на ЕС. След молбата на Украйна да се присъедини към Европейския съюз, докато се бори с руската инвазия, Грузия и Молдова подадоха свои собствени молби за присъединяване към блока на 3 март.
Малко вероятно е двете страни да се присъединят към Съюза скоро, но молбите им отразяват дълбоката им тревога от войната на Москва срещу Украйна и желанието да се приближат политически към ЕС, пише Politico.
„Сега е моментът: Молдова официално подписва молбата си за членство в Европейския съюз. Гражданите са готови да работят за стабилно и процъфтяващо бъдеще в ЕС и семейството на европейските държави“, заяви Мая Санду, президент на Молдова, която граничи с Украйна и Румъния.
Междувременно в Грузия, която също пострада от руска инвазия през 2008 г., премиерът Иракли Гарибашвили съобщи, чрез своя официален сайт, че неговата страна също формално кандидатства за членство в ЕС. „Днес е исторически ден за Грузия. Подписвам молбата за членство в ЕС от името на страната“, написа Гарибашвили.
Пътят за присъединяване към ЕС като цяло е дълъг и труден, включва години на социални, правни и икономически реформи. За да получи дори статут на кандидат за членство, една страна трябва да получи зелена светлина от всички правителства-членки на ЕС. Допълнителна пречка за Молдова и Грузия е, че и двете страни имат подкрепяни от Русия отцепили се региони на територията си.
В понеделник (28 февруари), след сърдечната молба на украинския президент Владимир Зеленски към Европейския парламент да настоява за членство на Украйна в ЕС, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел каза, че разширяването е „трудна тема“, по която страните членки имат „различни мнения“.
Върховният представител на ЕС по външните работи Жозеп Борел и еврокомисарят по съседство и разширяване Оливе Вархели пътуваха тази седмица до Молдова и Румъния. И двете държави са изправени пред наплив от бежанци, бягащи от атаката на Русия срещу Украйна.