България е най-бързо изчезващата страна в света. Поредната констатация за това идва в нов доклад, който показва, че до 2050 г. ⅓ от населението в страната ще е представено от пенсионери. Най-сериозните проблеми са ниска раждаемост и обезлюдяване. Докладът е изготвен от Агенцията по заетостта и Европейската комисия.
България е изправена пред структурни предизвикателства, засягащи дългосрочните перспективи на нейния пазар на труда. Неблагоприятната демографска динамика, съчетаваща бързо застаряване на населението и силно обезлюдяване поради ниска раждаемост и емиграция, са сред най-сериозните предизвикателства, пред които е изправена страната, се отчита в доклада, цитиран от Българската телеграфна агенция.
До 2050 г. ⅓ от пълнолетните в България ще бъдат на възраст 65 години или повече, което най-вероятно ще доведе до недостиг на пазара на труда и ще предизвика стрес върху системата за социално осигуряване на България. Страната има едни от най-високите проценти такива младежи в ЕС – 17 на сто, в сравнение с 13 на сто в ЕС.
Експерти призовават за политики, насочени към пазара на труда.
Около 900 000 пълнолетни в трудоспособна възраст са безработни или неактивни, много от тях са част от уязвими групи, които са най-отдалечени от пазара на труда.
Същевременно докладът показва, че заетостта на високообразованите е сред най-високите в ЕС – 89 процента в групата на 15-64-годишните през 2019 г., докато заетостта сред нискообразованите е значително по-малка – само 38 процента. Аналогично, както заетостта, така и равнището на заплатите са значително по-високи в икономически по-богатите райони, отколкото в бедните и отдалечените части на страната, а данните за трудовата заетост варират значително при етническите групи.